نکات مهم در مورد اهمیت بازاریابی و فروش در کسب‌وکارها

دسته‌بندی: اخبار
تاریخ: 3 اسفند 1400
بازدید: ۵۲۶ views
مارکتینگ و فروش
 • نقش بازاریابی و فروش چنان در سازمان‌ها پراهمیت شده که حتی بسیاری از سازمان‌ها یا شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک هم واحدهای فروش و بازاریابی مجزا و البته هماهنگ با هم دارند.

  در این نوشته، دکتر میثم شکری ساز، کارآفرین جوان و موفق ایرانی، فروش و بازاریابی را برای شما به ساده‌ترین شکل ممکن تعریف کرده، تفاوت آن‌ها را شرح داده، از اهمیت این دو موضوع گفته و سرانجام از نقش آموزش در شرکت‌ها سخن گفته است. با این نوشته و آموزش همراه باشید:

  تعریف بازاریابی به صورت خیلی ساده از دکتر میثم شکری ساز

  مباحثی نظیر بازاریابی یا فروش، آن‌چنان گسترده هستند که ارائه تعریفی ساده از آن‌ها دشوار است. با این حال، به نظر دکتر میثم شکری ساز، این تعریف می‌تواند بنیادین و کامل باشد:

  بازاریابی یکی از شاخه‌های مهم دانش مدیریت که وظیفه اصلی آن رفع نیازها و خواسته‌های انسانی از طریق فرایندهای مبادله منابع است… در جوامع بشری امروزه ما بیش از هر زمان دیگری با خواسته‌ها و نیازهای انسانی روبه‌رو هستیم. مبادله‌هایی که برای مشتریان، کارفرما، شرکا و در مقیاس بزرگ‌تر، جامعه، ارزشمند به حساب می‌آیند.

   

  اهمیت بازاریابی و فروش در کسب‌وکارها

  اهمیت بازاریابی و فروش در کسب‌وکارها

  تعریف فروش به صورت خیلی ساده از دکتر میثم شکری ساز

  می‌توانیم فروش را به صورت ساده به این شکل تعریف کنیم:

  فروش به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و فرایندها گفته می‌شود که یک یا تعدادی از فروشندگان انجام می‌دهند تا به خریدار کمک کنند کالا یا خدمت موردنیازشان را پیدا و آن را مصرف کنند.

  چرا بازاریابی در کسب‌وکارها این‌قدر مهم است؟

  امروزه بازاریابی دیگر یک مزیت برای سازمان‌ها محسوب نمی‌شود. بلکه یک ضرورت بسیار پراهمیت است. با توجه به افزایش رقابت بین شرکت‌ها و سازمان‌ها، نقش بازاریابی و فروش بسیار پراهمیت‌تر از گذشته شده است.

  استفاده از تکنیک‌های بازاریابی دیگر جزو مزیت‌های منحصربه‌فرد برخی سازمان‌ها به شمار نمی‌رود و اکنون چنان کارکردی از خود نشان داده که تقریباً تمامی بنگاه‌ها، از یک بنگاه کسب‌وکار کوچک تا سازمان‌های بزرگ تولید محصولات و ارائه خدمات و حتی سازمان‌های علمی و پژوهشی را درگیر خود کرده است.

  چرا یادگیری مهارت فروش برای کارکنان یک سازمان مهم است؟

  میثم شکری ساز معتقد است آموزش حرفه‌ای فروش به اغلب کارکنان شرکت ضروری است. به این دلایل:

  افزایش شناخت محصول

  آموزش فرایندهای فروش و فروش حرفه‌ای به افراد شرکت منجر به افزایش شناخت آنان از محصولات و زوایای پیدا و پنهان آن می‌شود.

  افزایش درامد شرکت

  درامد شرکت وابسته به فروش است. هرچه کارکنان آموزش‌های بیشتری در مورد فروش ببینند، تلاش بیشتری می‌کنند تا فعالیت‌هایشان در راستای افزایش فروش باشد.

  انطباق رویه

  وقتی کارکنان از کارهای شرکت و بخش فروش با خبر باشند، این امر موجب انطباق رویه می‌شود. در حقیقت این کار موجب یکپارچه‌سازی و انسجام بیشتر شرکت و سازمان خواهد شد.

  و…

  میثم شکری ساز و آموزش مباحث فروش و بازاریابی

  میثم شکری ساز و آموزش مباحث فروش و بازاریابی

  میثم شکری ساز و آموزش مباحث فروش و بازاریابی

  دکتر میثم شکری ساز کارآفرین جوان و موفق ایرانی، همیشه تلاش کرده است در بازه‌های زمانی مختلف، دوره‌های بازاریابی و فروش را برای کارکنان شرکت‌هایش برگزار کند تا از این نظر ارتقا پیدا کنند. او معتقد است آموزش به کارکنان، نه تنها منجر به افزایش سطح مهارت‌های آنان می‌شود، بلکه باعث رشد سازمان هم می‌شود.

  او به جز کلاس‌های خود، هر از چند گاهی به معرفی دوره‌های بازاریابی و فروش از سایر اساتید می‌پردازد تا کارکنان دائماً در حال یادگیری و رشد و توسعه فردی باشند.

  دکتر میثم شکری ساز همچنین علاوه بر کلاس‌هایی که راجع به بازاریابی و فروش برگزار می‌کند، همواره کلاس‌هایی مربوط به موفقیت و توسعه فردی هم برگزار می‌کند تا کارکنان را از نظر انگیزشی تحریک کرده و روحیه و سرحالی را به آنان تزریق کند.

  از جمله این کلاس‌ها می‌توانیم به کلاس 25 راز موفقیت اشاره کنیم که با توجه به تجربیات گران‌بهای دکتر میثم شکری ساز به‌دست‌آمده و زندگی زیست شده او در آن جریان دارد.

  ایشان در این کلاس‌ها، تجربیات خود را ضمیمه مطالعاتش در زمینه بررسی زندگینامه افراد موفق و کارآفرین‌های بزرگ کرده و توانسته الگویی از زندگی آنان ارائه کند. در حقیقت این 25 راز، چکیده‌ای از زندگی ده‌ها کارآفرین بزرگ و سبک زندگی آن‌هاست.

  آیا مشتری مداری هم به اندازه فروش و بازاریابی برای نیروهای فروش اهمیت دارد؟

  بله؛ بسیار زیاد! آموزش نکات مشتری مداری هم به شدت به اعتمادسازی کمک کرده و باعث می‌شود احتمال جذب مشتریان وفادار به صورت چشمگیری بالاتر برود.

  همان‌طور که همه می‌دانند، این مشتری است که ضامن بقای یک شرکت و کسب و کار است و حیات سازمان به او وابسته است.

  حفظ مشتری، سخت‌ترین جزء توسعه یک سازمان است. امروز در دنیای کسب‌وکار که رقابت با سرعت در حال گسترش است، حفظ مشتری و مشتری مداری به مسئله‌ای حیاتی بدل شده است. کوچک‌ترین غفلت، منجر به نارضایتی مشتری و احتمالاً جذب آن‌ها توسط سایر رقبا خواهد شد.

  باید سازمان‌ها و کسب‌وکارهایمان را به‌گونه‌ای طراحی کنیم که نیازهای مشتری، کیفیت محصول و ارائه خدمات را در اولویت قرار دهند، هر مشتری ناراضی، می‌تواند نارضایتی خود را به نفرات دیگری هم انتقال دهد و این دور باطل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از مشتریان بالقوه شود.

  شرکت‌هایی که نمی‌توانند رضایت مشتریان را جلب کنند، تدریجاً از بازار حذف می‌شوند. اکنون‌که شبکه‌های اجتماعی تا این حد گسترده شده‌اند، نارضایتی مشتریان همچنین می‌تواند به طیف گسترده‌تری از مشتریان منتقل شود.

  سخن پایانی

  دیگر دنیا عوض شده است و نمی‌توانم مثل قبل هرچیزی را تولید کرد و انتظار داشت دیگران آن را بخرند. نقش بازاریابی و فروش چنان گسترده شده است که به عنوان زیرمجموعه‌هایی از علم مدیریت دسته‌بندی‌شده و در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند. امروزه کسب‌وکارها و بنگاه‌های اقتصادی تلاش می‌کنند با بهینه‌ترین حالات ممکن، از مدیران فروش و مدیران بازاریابی استفاده کنند تا منابعشان را به بهترین شکل مصرف کنند و سود بیشتری به دست آورند.

  دکتر میثم شکری ساز هم به عنوان یک کارآفرین ایرانی تلاش می‌کند این مباحث را ساده سازی کرده و در سطح کسب‌وکارهای خودش به کارکنان تا حد امکان آموزش‌های دوره‌ای دهد.

  سؤالات متداول

  تعریف ساده فروش از نقطه نظر میثم شکری ساز چیست؟

  دکتر میثم شکری ساز تعریف ساده‌تری هم برای فروش دارد که از قرار زیر است:

  فروش یعنی تبدیل موجودی‌های انبار یا خدماتی که ارائه می‌دهیم، به پول نقد! یعنی هر چیزی موجود است تبدیل به پول شود.

  فروش، باعث ارتقای روابط با مشتریان و شرکا می‌شود.

  تعریف ساده بازاریابی از دید میثم شکری ساز چیست؟

  دکتر میثم شکری ساز به ساده‌ترین شکل ممکن معتقد است بازاریابی یعنی هماهنگ شدن با مشتریان طبق نیازهایشان برای زمان حال و آینده برای فروش کالا یا خدمات به آن‌ها و برطرف کردن نیازهایشان به ساده‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن.

  آیا می‌توان فروش و بازاریابی را به عهده یک نفر گذاشت؟

  دکتر شکری ساز معتقد است بهتر است هر دو کار را یک نفر انجام ندهد. چون تمرکز بر زمان حال و پیش بردن فروش، نیاز به مهارت‌هایی دارد که چندان با نگاه رو به آینده و مشتری محور بخش بازاریابی همخوانی ندارند.

  خیلی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، فکر می‌کنند که درک خوبی از مشتریان خود دارند. درحالی‌که مکالمه با مشتریان مختلف، متفاوت است و پیش‌زمینه‌های خاص خود را طلب می‌کند.

  چرا باید مهارت‌های فروش و بازاریابی را به کارکنان سازمان آموزش بدهیم؟

  دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد هرچه کارکنان سازمان در هر جایگاهی که هستند از فروش و بازاریابی بیشتر مطلع باشند، بیشتر می‌توانند در جهت منافع سازمان و تحقق اهداف آن کمک کنند.

  برای همین هم معتقد است می‌توان حداقل اصول و روش‌های اصلی بازاریابی و فروش را به کارکنان شرکت آموزش داد تا فعالیت‌هایشان در این راستا قرار بگیرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  برچسب‌ها:

  سعید عباسی

  دیدگاه‌ها

  کلیه حقوق برای وب سایت انتشارات پارسیان دانش پندار محفوظ میباشد.